Miciny.cz Hafici.cz Konicci.cz

www.utulok-piestany.sk

DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Výcvik asistenčních psů

     Výcvik asistenčních a vodících psů

Příprava vodicích psů je činnost velice specifická a klade veliké nároky na psího jedince během celé přípravy. Výběr vhodného plemene, vhodného jedince v rámci plemene a náležitá péče o něj je tedy prvním předpokladem pro předávání zdravých a psychicky vyrovnaných psů průvodců.
V rámci Mezinárodní federace vodicích psů jsou nejvíce využívána plemena labradorský retrívr, zlatý retrívr, první generace kříženců těchto dvou plemen a německý ovčák.

Příprava budoucích vodicích psů začíná již výběrem jejich rodičů a následně výběrem a výchovou malých štěňat a dorostu.
Osmitýdenní štěňátko převezme vychovatel. Vychovatelé jsou dobrovolní spolupracovníci, kteří se starají o výchovu štěňat od 8 týdnů až do jednoho roku věku štěněte. Pro vybraná štěňata je velice důležitá společenská výchova v těsném kontaktu s lidmi a sbírání zkušeností v rušných ulicích města, dopravních prostředcích a podobně. Štěně musí být zásadně odchováno v bytě, pokud možno v celodenním kontaktu s člověkem, aby se právě člověk pro něj stal nejbližším partnerem a společníkem. Je  ideální, navštěvuje-li vychovatel se štěnětem již od začátku divadla, kina, koncertní sály, restaurace, jezdí s ním vlakem, autobusem i metrem, učí ho základní návyky a povely a v klidu se pohybovat ve světě lidí.

Každých 6 týdnů koná tzv. setkání štěňat a jejich vychovatelů ve výcvikovém středisku. Pokud vše probíhá hladce a štěněti je rok, přijde do střediska a je zařazen do smečky ostatních psích studentů. Během 6 až 8 měsíčního pobytu ve výcvikovém středisku se z pejska stane absolvent v oboru průvodce a společník zrakově postiženého člověka.

Pes musí být připraven tak, aby byl zvyklý na kontakt s různými lidmi. Pro psa se musí člověk stát tím nejpříjemnějším partnerem, neboť jen tehdy je pes schopen pracovat s ochotou a radostí. Přítomnost většího množství psů ve středisku zase napomůže včas vytipovat případné konfliktní jedince, kteří by měli tendence napadat jiné psy. I tato vlastnost je u vodicího psa naprosto nepřijatelná.

Každý pes pro postižené musí bez problémů zvládnout přivolání, dlouhodobé odložení, povely sedni, lehni, vstaň. A pak se začne se speciálními povely, u asistenčních psů povely na podávání věcí, svlékání, otevírání dveří, rozsvěcování a zhasínání světel..., u vodícího psa, označení překážek, kterým se i vyhýbá. Učí se například povely - přechod, zastávka, dveře a jiné. Při každé změně úrovně terénu, obrubníky, schody, eskalátory, se zastaví a tím dá najevo svému pánu, že teď přichází na řadu bílá hůl na ověření. S každým psem se cvičí v průměru 2-3 hodiny denně.

Proč se cvičí nejčastěji retrívři?
Jsou dostatečně vysocí, aby mohli pohodlně podávat předměty klientovi na vozík a dost silní, aby mu pomohli vozík roztáhnout nebo přitáhnout. Nejdůležitější jsou ale jejich geneticky zakódované pudy a povahové vlastnosti. Mají vysokou pracovní inteligenci, rychle se učí a ani po delší době naučené cviky nezapomenou, což je třeba problém u ovčáků. Mají veselou a přátelskou povahu, milují děti a v žádné situaci nejsou agresivní. Aportování, které je základem pro většinu pracovních dovedností asistenčního psa, považují za zábavu a přináší jim uspokojení, protože tato vlastnost byla upevňována v průběhu šlechtění.

Je těžké cvičit asistenční psi pro děti?
Ano. Pes je tvor, který původně žil ve smečce a pořád má geneticky zakódované vytváření, pozorování a dodržování hierarchie ve smečce. To způsobuje, že nejvíce uznává nejsilnějšího člena smečky, kterým je pro psa většinou otec rodiny. Dítě je až na nižším stupni a pes vůči němu má spíše pečovatelský vztah, protože mu i voní jako mládě. Při předávání psa musí spolupracovat celá rodina při narušování hierarchie psa tak, aby dítě považoval za pána číslo jedna. Čím je dítě mladší, tím je to těžší. Jsou ovšem i psi, kteří společnost dítěte přirozeně preferují, a takové psy se snažíme najít už při výběru vhodného adepta na výcvik. Pes musí být úplně klidný a mít jemné pohyby.

Pro děti se cvičí kromě běžných dovedností i hodně speciálních cviků, třeba zvedání hlavičky nebo přidržování fixů při otvírání. Kladou se na ně i větší nároky v běžném životě dítěte, třeba schopnost zůstat delší dobu v klidu v skupince dětí při vyučování.

Inteligentní neposlušnost
Vycíti - li pes nebezpečí nebo uzná podle svého uvážení situaci za nebezpečnou, povel neuposlechne. To už nejednomu postiženému zachránilo život. Zvláště u nevidomých je potřeba u psa rozvíjet inteligenční neposlušnost, protože nevidomý nevidí, že mu hrozí nebezpečí.

Předávání vodícího psa 

Pes musí člověku „padnout“ a aby se tak stalo, musí i žadatel o psa výuce spolupráce se psem věnovat dostatek času a úsilí. V SVVP probíhá předávání psa pod každodenním dohledem instruktora obvykle dva týdny. První část předávání probíhá v ubytovacím zařízení střediska. Každý klient je zde ubytován na jeden týden a naučí se se svým průvodcem komunikovat v prostředí, které je pejskovi důvěrně známé. Je mu věnována veškerá odborná péče, aby svého psa co nejvíce poznal, naučil se o něj pečovat, aby zjistil, jak se mu s ním bude chodit, jak psovi obléknout postroj, jak ho učesat, nakrmit. Po týdnu, až spolu pojedou domů, budou se již znát a pes si v novém prostředí snadněji zvykne. Druhý týden předávání probíhá již v místě bydliště klienta. Zde se pod dohledem instruktora učí konkrétní trasy, které běžně používá. Délku a způsob předávání lze přizpůsobit podle potřeb, případně podle druhu postižení klienta.

Cena asistenčního psa
Podle druhu, doby výcviku a co vše je potřeba psa naučit se cena pohybuje do 150.000,- Kč - 250.000,- Kč.

Středisko výcviku vodicích psů

Klikatá 2a, 158 00 Praha 5 - Jinonice
Tel.: +420 251 611 154
IČO: 63834065
Číslo účtu: 106390238/0300
E-mail: vodicipsi@sons.cz

Ředitelka střediska: Ing. Hana Jasenovcová
E-mail: jasenovcova@vodicipsi.cz

Zřizovatel

SONS ČR
Krakovská 21
110 00 Praha 1
President: Josef Stiborský
Web: www.sons.cz

Klub držitelů vodicích psů

Předsedkyně klubu: Ilona Vobrová
Klikatá 2a, 158 00 Praha 5 - Jinonice
Tel: +420 474 652 673
GSM: +420 737 450 404
E-mail: ilona.vobrova@volny.cz

International Guide Dog Federation

IGDF, Hillfields
Burghfield Common Reading
UK RG7 3YG
Tel: +44 118 983 1990
Fax: +44 118 983 3572
E-mail: info@ifgdsb.org.uk
Web: ifgdsb.org.uk