Miciny.cz Hafici.cz Konicci.cz

www.utulok-piestany.sk

DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Cestování se zvířaty

Občas se nevyhneme tomu, že musíme se svým miláčkem cestovat, ať už doma nebo v zahraničí, či dokonce do zámoří. Důvodem může být dovolená, stěhování, mezinárodní výstava...

Takže tady najdete pár rad, aby se cesta obešla bez stresu pro vašeho mazlíka i pro vás :-))

                               

  

Cestování autem         

Nejpohodlnější  pro vás i pro zvířátko bude pravděpodobně doprava vlastním autem.  Většina psů si cestování autem užívá a na jízdu se těší. Pokud váš pes zatím není zvyklý jezdit autem, vezměte ho před cestou na několik kratších projížděk.
Nekrmte těsně před cestou a dejte psovi asi jednu třetinu jeho původní dávky krmení.

Nezapomeňte psovi zabalit do batůžku pet láhev s vodou, misku, deku a nějakou hračku.
Cestu musíme plánovat s ohledem na psa. ( nebo kočičku :-) )

- Na cestu se psem je dobré vypravit se za chladu ráno popřípadě navečer. V případě veder chlaďte hřbet či tlapky psa mokrým hadrem.
- Důležité jsou pravidelné přestávky. Pejska vyvenčete a podle možností nechte proběhnout. Pozor na okolo jedoucí auta. Psa si nejprve připněte na vodítko a teprve poté otevřete dvířka auta a se psem vystupte. Na každé zastávce mu nabídněte vodu.

- Při jízdě si psa nezapomeňte zajistit. Nepřipoutaný a po sedadle poskakující pes může zavinit i nehodu nebo se zranit. Nenechte ho vystrkovat hlavu z okna, může dojít ke poranění uší nebo očí.
Umístěte během cesty psa do přepravky k tomu určené. Pro větší psy je vhodný bezpečnostní pás pro psy, případně upravený a oddělený zavazadlový  prostor.
- Psa nesmíte nechat samotného v autě dlouhou dobu. V některých zemích je to úplně zakázáno. Pokud ho musíte nechat na krátkou dobu v autě, nechte mírně pootevřené okno, zaparkujte ve stínu a snažte se vrátit do 10ti minut.

 

Podobná pravidla platí i pro cestování s kočkou.

Kočičku umístíme do pohodlné přepravky, dostatečně velké na to, aby se tam při delší cestě vešlo i menší kočičí WC, miska s vodou, hračka a podložka nebo deka.

Pokud je kočka zvyklá na vodítko, můžeme se s ní při zastávce projít a nechat ji protáhnout.

Opět ale platí:

 

NEOTEVÍRÁME DVEŘE DŘÍV, NEŽ MÁME SVOJE ZVÍŘE ZAJIŠTĚNÉ A NENECHÁVÁME JE V AUTĚ DELŠÍ DOBU SAMOTNÉ A UŽ VŮBEC NE NA SLUNCI NA PARKOVIŠTI!!!

 

Cesta autobusem a vlakem.

 

Pes musí být veden na vodítku a opatřen náhubkem, malého psa a kočku umístíme do přepravky nebo cestovní tašky s nepropustným dnem.

Jízdné za psa v MHD stojí plnou cenu, ve vlaku poloviční, za zvíře v přepravce se neplatí. Na delší cestu raději než dálkový autobus, volíme vlak. Pokud není extrémně přecpaný, pes má možnost si pohodlně lehnout, případně se protáhnout a napít, což jde v autobusu dost těžko.

Před cestou snížíme krmnou dávku, případné zvracení mezi spolucestujícími není nic příjemného. Pokud je naše zvíře při cestování náchylné ke zvracení, mějte po ruce igelitový pytlík a poraďte se s veterinářem o vhodném, zklidňujícím  medikamentu.

  

Cestování letadlem            

Nejprve je třeba si zjistit podmínky leteckých společností. Některé povolují, vzít si zvíře do kabiny pro cestující, váha je omezena na na 5 - 6 kg. Dále je třeba se informovat, jaké vlastnosti a rozměry musí splňovat přepravka. V každém případě musí být zabezpečená proti útěku a vodotěsná. Proutěné přepravky jsou z těchto důvodů nevhodné: tento materiál dokáží zvířata za několik hodin rozkousat a případná „nepříjemnost“ pronikne materiálem už za několik vteřin. Stabilní přepravky z plastu nebo přepravní tašky jsou vhodnější, jejich použití však záleží na podmínkách letecké společnosti. Ani přepravky a tašky by neměly překročit předepsané velikosti příručního zavazadla: 56 x 45 x 25 centimetrů.

Zvířata, která překročí celkovou váhu, musí cestovat v klimatizovaném podpalubí. Zde existují speciální letecké přepravky pro psy. Člověk sice své zvíře nemá pod dohledem, ale větší přepravky zvířeti poskytují více místa k pohybu i místo pro kočičí wc. Ale i v tomto případě je třeba se informovat u jednotlivých leteckých společností!

Před letem musíte:

  • zaručit, že zvíře bude umístěno ve vhodné přepravce, boxu nebo kleci
  • předložit, že Vaše zvíře má všechny platné dokumenty - očkování, potvrzení a povolení k vstupu do země, které cestujete
  • zajistit, že zvíře bude mít dostatek pohodlí a prostoru v přepravce a dostatek potravin a vody na celou dobu cesty

A co Vás to bude stát? Náklady na cestování se zvířaty mohou být různé v závislosti na zemi a způsobu zvolené dopravy. V každém případě budete muset zaplatit poplatek u veterináře za vystavení pasu a za provedení očkování a potřebného ošetření. U leteckých společnostech se poplatky různí - někteří si účtují příplatek za nadměrné zavazadlo, jiní mají speciální paušální poplatky pro zvířata, např. 60 euro za každý absolvovaný let.
 

Pozor na cestování v horkých měsících, některé společnosti zvířata v tomto období vůbec nepřepravují.

Cestování a obzvlášť v letadle znamená pro zvíře stres. Na uklidnění můžeme podat krizové kapky Rescue, kočkám feromonový spray Feliway. Do přepravky jim dáme oblíbenou hračku nebo jiný známý předmět, třeba i kus něco ze svého oblečení.


Praktické informace pro cestování se zvířaty do jednotlivých zemí

  • Cestování se zvířaty z České republiky do Velké Británie, Irska, Švédska a Malty

Musí být splněny tyto požadavky:

  1. pas - vystaví váš veterinář
  2. identifikace zvířete mikročipem
  3. očkování proti vzteklině
  4. sérologické vyšetření na vzteklinu
  5. ošetření proti echinokokóze
  6. ošetření proti klíšťatům
    Sérologické vyšetření není nutné opakovat, pokud po něm bylo zvíře pravidelně očkováno v intervalech doporučených výrobcem vakcíny.
    Štěňata a koťata mladší 3 měsíců nesmí cestovat. Cestovat s nimi lze pouze tehdy, pokud tyto členské státy udělí výjimku.

Poznámka: Při obchodování se zvířaty v zájmovém chovu, musí být zvířata ještě doprovázena potvrzením veterinárního lékaře, že 24 hodin před odesláním zvířat bylo provedeno klinické vyšetření a zvířata byla shledána v dobrém zdravotním stavu a jsou schopna přepravy do místa určení.

  • Cestování se zvířaty z České republiky do ostatních členských států EU, zpětný návrat a dovoz zvířat z těchto států

Musí být splněny tyto požadavky:

  1. pas
  2. identifikace zvířete mikročipem nebo tetováním
  3. očkování proti vzteklině

Členské státy mohou povolit cestování s mláďaty mladšími 3 měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině, pokud jsou provázena pasem a od narození pobývala v tomtéž místě aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.
Stejné podmínky platí pro zpětný návrat a dovoz zvířat z těchto nečlenských evropských států:
Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko, Vatikán

Finsko a Kypr stanovili jako další podmínku ošetření proti echinokokóze a klíšťatům. Finsko a Itálie nedovolují přemístění mláďat mladších 3 měsíců na své území.

Poznámka: Při obchodování se zvířaty v zájmovém chovu, musí být zvířata ještě doprovázena potvrzením veterinárního lékaře, že 24hodin před odesláním zvířat bylo provedeno klinické vyšetření a zvířata byla shledána v dobrém zdravotním stavu a jsou schopna přepravy do místa určení.

  • Zpětný návrat a dovoz zvířat do České republiky z vyjmenovaných třetích zemí

 Pro cestování se zvířetem mimo území EU musí být splněny dovozní podmínky platící pro konkrétní třetí zemi a pro umožnění návratu občana ČR, který do této země vycestoval se svým zvířetem, zpět na území EU nebo dovozu zvířete, musí být dodrženy tyto požadavky:

  1. veterinární osvědčení pro neobchodní přesuny potvrzené schváleným veterinárním lékařem nebo v případě zpětného návratu pas
  2. identifikace zvířete mikročipem nebo tetováním
  3. očkování proti vzteklině

Členské státy mohou povolit dovoz štěňat a koťat mladších 3 měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině, pokud jsou provázena veterinárním osvědčením pro neobchodní přesuny a od narození pobývala v tomtéž místě aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.

Poznámka: Pokud bude z těchto třetích zemí vyjma Andorry, Islandu, Lichtenštejnska, Monaka, Norska, San Marina, Švýcarska a Vatikánu dováženo více než 5 zvířat v zájmovém chovu, musí být zvířata ještě doprovázena potvrzením veterinárního lékaře,že 24 hodin před odesláním zvířat bylo provedeno klinické vyšetření a zvířata byla shledána v dobrém zdravotním stavu a jsou schopna přepravy do místa určení.

  • Zpětný návrat a dovoz zvířat do České republiky z ostatních třetích zemí

Pro cestování se zvířetem mimo území EU musí být splněny dovozní podmínky platící pro konkrétní třetí zemi a pro umožnění návratu občana ČR, který do této země vycestoval se svým zvířetem, zpět na území EU nebo dovozu zvířete, musí být dodrženy tyto požadavky:

  1. veterinární osvědčení pro neobchodní přesuny potvrzené schváleným veterinárním lékařem nebo v případě zpětného návratu pas
  2. identifikace zvířete mikročipem nebo tetováním
  3. očkování proti vzteklině
  4. sérologické vyšetření na vzteklinu

Sérologické vyšetření musí být provedeno alespoň 30 dní po očkování a 3 měsíce před přesunem zvířete nebo jeho návratem na území EU.
Toto tříměsíční období se nepoužije při opětovném dovozu zvířete, v jehož pase je potvrzeno, že sérologické vyšetření s pozitivním výsledkem bylo provedeno dříve, než zvíře opustilo území EU.
Sérologické vyšetření není nutné opakovat, pokud po něm bylo zvíře pravidelně očkováno v intervalech doporučených výrobcem vakcíny.

Poznámka: Pokud bude z těchto třetích zemí dováženo více než 5 zvířat v zájmovém chovu, musí být zvířata ještě doprovázena potvrzením veterinárního lékaře, že 24 hodin před odesláním zvířat bylo provedeno klinické vyšetření a zvířata byla shledána v dobrém zdravotním stavu a jsou schopna přepravy do místa určení.

 



ZDROJ: Státni veterinární správa České republiky, www.svscr.cz